ZAPOWIEDŹ: Helga Hošková-Weissová, „Dziennik Helgi”

20 marca 2013 roku do księgarń trafi Dziennik Helgi autorstwa Helgi Hoškovej-Weissovej. Dziennik ukaże się nakładem wydawnictwa Insignis. 

Opis książki (pochodzi ze strony wydawnictwa):

Wśród licznych książek dotyczących Holokaustu Dziennik Helgi jest pozycją wyjątkową. Obok Dziennika Anne Frank to jedyny tak obszerny obraz czasu wojny zanotowany przez dziecko – tym cenniejszy, że ukazuje okupowaną Pragę, getto w Terezinie oraz obozy Auschwitz, Freiberg i Mauthausen.

Helga zaczyna pisać dziennik w 1938 roku. Ma wtedy osiem lat i mieszka z rodzicami w Pradze. Rodzina Helgi jest ofiarą pierwszej fali nazistowskiej inwazji. Jej ojciec traci pracę, przed dziewczynką zamykają się drzwi szkoły. Wkrótce dochodzi do pierwszych deportacji; zaczynają znikać przyjaciele i bliscy Helgi. Ona sama, wraz z rodzicami, trafia do getta w Terezinie, skąd po trzyletnim pobycie jej ojciec zostaje przewieziony do Auschwitz. Niedługo jego śladem podążają Helga i jej matka. Dziennik dziewczynki ocaleje zamurowany przez jej wuja w ścianie.

Heldze cudem udaje się przeżyć zarówno pobyt w obozie, jak i tułaczkę ostatnich dni wojny. Ostatecznie wraca do Pragi. Tam uzupełnia swój dziennik. Należy do nielicznej grupy praskich dzieci, które przetrwały Auschwitz.

Dziennik Helgi to pierwsze wydanie wyjątkowego świadectwa dziecka o Holokauście; dziennika pisanego ołówkiem na kartkach szkolnego zeszytu i własnoręcznie ilustrowanego.

Dziś Helga Hošková-Weissová jest znaną i cenioną malarką.

Następnego dnia po premierze (21.o3.2013) o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z autorką w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma przy ulicy Tłomackie 3/5. Podczas spotkania będzie można również obejrzeć wystawę prac malarki.

Serdecznie zapraszam na spotkanie – będzie to niepowtarzalna okazja do porozmawiania ze świadkiem Zagłady. Jeśli ktoś nie będzie mógł się pojawić, to na pocieszenie dodam, że relacja z wydarzenia (jak również recenzja książki) pojawi się na Czechożydku. 🙂

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Literatura historyczna (o Żydach, diasporze, Izraelu), literatura o Czechach, literatura o Holokauście, literatura wspomnieniowa (czeska), literatura wspomnieniowa (żydowska), Zapowiedzi i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s