Isaac Bashevis Singer, „Niewolnik” (audiobook)


Wydawnictwo MUZA, 2005
Czyta: Ksawery Jasieński
Czas trwania: 10 godz. 7 min.
Źródło: pożyczone

Miłość silniejsza od śmierci, od zdania i opinii innych ludzi oraz od odległości. Bez zbędnych wzruszeń!

Niewolnik trafił do mnie przypadkiem kilka miesięcy temu. Zaczęłam słuchać bez absolutnie żadnego przygotowania – czasem mam coś takiego, że nie chcę wiedzieć, o czym będzie dana książka i nie przegrzebuję wcześniej Internetów, by zdobyć potrzebne mi w innych przypadkach informacje. Okazało się, że to była dobra taktyka… Albowiem zatłukłabym kogoś, kto by zaspoilerował niektóre wydarzenia.

W wyniku powstania Chmielnickiego Jakub prawdopodobnie stracił całą rodzinę. Prawdopodobnie, albowiem nie jest tego do końca pewien – został pojmany i pracuje jako niewolnik w pewnej wiosce w górach. Zajmuje się wypasaniem krów na pastwiskach. Powszechnie pogardzany (bo przecież to Żyd), wyszydzany, wieśniacy grożą mu śmiercią. Jedynie właściciel Jakuba, Jan Bzik, jest w stanie go uratować. O Jakuba dba Wanda, córka Bzika – donosi mu jedzenie, w zamian odbierając mleko. Między tą dwójką nawiązuje się nić porozumienia, która później przeradza się w uczucie. Zakazane.

Teraz przedstawię Wam różnice między tą parą a przeciętnymi nastolatkami, którzy w dzisiejszych czasach są wplątywani przez najrozmaitsze autorki w zakazane relacje. Jakub i Wanda mają tak mniej więcej koło trzydziestki (strzelam, może 25, nie pamiętam dokładnie). Każde z nich przerabiało już małżeństwo – Jakub stracił żonę w powstaniu, a mąż Wandy zmarł. On jest Żydem, ona chrześcijanką. W tamtych czasach konwersję na judaizm karano śmiercią, czyli nie istnieje żadna opcja, aby mogli być ze sobą. Z góry skreśleni przez chłopów i Żydów, co mogą zrobić? Przy czym trzeba zaznaczyć, że żadnemu z nich nie w głowie przelotny romansik. Świetnie się dogadują, Wanda jest bardzo zainteresowana osobą i myślami Jakuba, poświęciłaby dla niego wszystko. On jest rozbity między swoją wiarą a uczuciem do Wandy.

Singer w bardzo delikatny sposób snuje opowieść o tym zakazanym uczuciu, przy czym mnie osobiście ucieszyło to, że nie ma tutaj przesadzonych wzruszeń. Wiecie, żaru buchającego z ciał (oczywiście, że jest, ale opisany bardziej w sposób… biologiczny?), kilogramów westchnień i wydumanych wyznań miłosnych. Serio, można przy tym odpocząć. To uczucie po prostu się dzieje. Singer (a wraz z nim my) jest biernym obserwatorem – snuje domysły, czasem jest czegoś pewien, czasem nie.

Ważną sprawą jest również tło historyczne. Powstanie Chmielnickiego, pogromy, odradzanie się narodu żydowskiego jak feniks z popiołów – zgrabnie utkane tło dla głównego wątku.

Co do audiobooka: to moje pierwsze spotkanie z tym lektorem. Jasieński ma dwa głosy: jeden (pełen mądrości życiowej, jak również i wahania na zmianę ze spokojem) przeznaczony dla Wandy i Jakuba, drugi – z którego wręcz wycieka zacofanie, ciemnota, głupota i niepotrzebne okrucieństwo dla wszystkiego, co odmienne – zarezerwowany dla społeczności żydowskiej i chłopskiej. Odebrałam to w taki sposób, że główni bohaterowie nie pasowali do tego towarzystwa już od samego początku swojego istnienia. Razem byli szczęśliwi, na wsiach nie potrafili sobie poradzić z ewentualnym odrzuceniem. Powiem tak – duże wrażenie to za mało powiedziane! Nie wiedziałam nawet, że można tak sterować głosem.

Komu mogę polecić… Szukacie oryginalnej historii o miłości, która ma szansę znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości? Mam na myśli przywiązanie dwójki ludzi do siebie, oczywiście. Jeśli szukacie, to znaleźliście. To opowieść, co do której mam nadzieję, że wydarzy się również w moim życiu.

Moja ocena: 6/6

Inne powieści Isaaka Bashewisa Singera:
Cienie nad rzeką Hudson
Szumowiny
Szatan w Goraju
Sztukmistrz z Lublina

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Audiobooki, literatura w języku jidysz, Miesiące tematyczne, wątek żydowski i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s