Alter Kacyzne, „Remedium dla literatów”

remedium dla literatów
Wydanie z Wolnych Lektur
Tłumaczenie: Michał Friedman
Liczba stron: 4 (PDF, format A4)
Źródło: WolneLektury.pl

Zdrada małżeńska boli. Nawet złych ludzi. W dodatku piszących.Remedium dla literatów to kolejny fragment niewydanej do tej pory po polsku powieści Altera Kacyzne Silni i słabi. Tym razem klimaty są zupełnie inne – w Starym Mieście Kacyzne oprowadzał czytelników po przedwojennej warszawskiej Starówce, zaś w Remedium… czytający dostaje opis literata zdradzanego przez żonę.

Czy na pewno zdradzanego? Tego nie wiemy – Leon znajduje jedynie liścik miłosny adresowany do Basi. Nie ma żadnych innych dowodów na to, że żona przyprawia mu rogi. Ten jednak to przeżywa – opuszcza dom, obdarza nienawiścią wszystkie kobiety świata i odcina się od ludzi. I przez rozmyślania zadaje sobie coraz większy ból.

Znielubiłam Leona już na początku. Kacyzne pisze o nim w taki sposób, że nie mam jak wykrzesać z siebie ani odrobiny ciepłych uczuć dla tego człowieka. Zastanawiałam się nad tym do momentu, gdy okazało się, że jako pisarz Leon nie ma żadnych oporów przed znęcaniem się nad własnymi bohaterami – to jeden z tych, co napisaliby humoreskę o kalece.

Czym jest remedium dla literatów? Cierpieniem. Cierp, przeżywaj, wtedy będziesz wiarygodniejszym i lepszym pisarzem. O przeżywaniu bólu Kacyzne pisze w sposób naprawdę piękny: bohater pogrążałby się dalej w przeżywaniu, gdyby nie jego przyjaciel Szajke i nowiny, które ze sobą przynosi.

Ciężko jest mi pisać notkę na podstawie ledwie kilku stron wyrwanych z kontekstu. Przed nami jeszcze wpis o Dziwnym Żydzie i na chwilę obecną zakończymy rozważania na temat Silnych i słabych. Nawet nie mogę tego za bardzo polecić! Oj, chciałabym przeczytać całość… Czas najwyższy zainwestować w naukę jidysz. ^^’

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s